Projektowanie wnętrz Krzysztof Ziółkowski

Pomysłowe rozwiązania aranżacji w kuchni

Specyfika kuchni stawia wyjątkowe wyzwanie przed każdym architektem wnętrz. Jest to pomieszczenie unikatowe nie tylko ze względu na nietypowość realizowanych przez siebie funkcji, ale także na niespotykaną nigdzie indziej w domu zależność pomiędzy funkcjami. Równoczesne połączenie wyzwań z zakresu kontroli budżetu inwestycji, realizacji założeń estetycznych oraz zapewnienia wygodnego miejsca do pracy, wymusza na aranżacji uciekanie się do rozwiązań nieszablonowych.

Aranżacja w kuchni pomysłowe rozwiązania

Największą rewolucją, jeśli chodzi pomysłowe rozwiązania aranżacji w kuchni, jest bez wątpienia wyspa kuchenna. Wymaga ona jednak dużej ilości przestrzeni, która nie zawsze jest dostępna. Jej namiastkę można stworzyć poprzez wpuszczenie w głąb jadalni blatu, który będzie stanowił jednocześnie swoistą wyspę, niewielki barek oraz mały stół jadalniany. Takie rozwiązanie zostało zastosowane w projekcie mieszkania na ulicy konstruktorskiej w Warszawie.
Bliższe klasycznym zasadom opcje skupiają na zmyślnym wykorzystaniu sprzętów. Pomysłowe rozwiązania aranżacji w kuchni obejmują w tym ujęciu przede wszystkim zabudowę wszystkich możliwych sprzętów oraz innowacyjne wykorzystanie szafek. W tym także szafek narożnych, które poprzez złożone mechanizmy otwierania i wysuwania zawartości oferują lepszy dostęp do przechowywanych w nich rzeczy. Wpisana w pokój dzienny kuchnia tego typu stworzona została przy ulicy Majakowskiego w Warszawie w mieszkaniu o powierzchni 65 m2. Jest to kuchnia minimalistyczna.